נחתם הסכם ויזה טיול עבודה הדדי בין קוריאה לישראל

מהיום ניתן לטייל, ללמוד וגם לעבוד בדרום קוריאה באופן חוקי. סגן שר החוץ הישראלי, מר זאב אלקין ומקבילו הקוריאני מר קיו-יון קים, חתמו הבוקר בסיאול על הסכם הדדי בין שתי המדינות לפיו עד 200 צעירים בני 18 עד 30, יוכלו לקבל אישור שהייה למטרת לימודים, טיול ועבודה וזאת על לתקופה של שנה (Working holiday visa).

 

ראוי לציין כי עד עתה ישראלים שרצו לעבוד או ללמוד בקוריאה נדרשו להנפקה של ויזה מיוחדת ונפרדת. ברוב המקרים גם לא היה ניתן ללמוד ולעבוד במסגרת אותו ויזה. ביקור למטרות טיול בלבד, אינו מצריך הנפקה של ויזה מיוחדת וניתן להגיע לקוריאה ולקבל אשרת שהייה למשך שלושה חודשים. ניתן לחדש את האשרה על ידי יציאה מהמדינה וכניסה מחדש.

 

ואולם, הויזה החדשה מסוג H-1, מטרתה העיקרית אינה עבודה אלא לימודים וטיול, כאשר ניתן לעבוד במשרה חלקית בשוק המקומי וזאת על מנת לממן את השהות וההוצאות בקוריאה. לגבי סוג העבודה, הויזה החדשה לא מאפשרת לעסוק בעבודות מתחום הבידור שיש בהם כדי לפגוע במוסר הציבורי (הכוונה למועדוני ריקודים, מועדוני גברים וכיוצא באלו). כמו כן, רופאים, עורכי דין, פרופסורים, טייסים, מורים ללשון ושאר משרות הדורשות רישיון מקומי, לא ניתן לעסוק בהם במסגרת הויזה החדשה.

 

לעניין הלימודים, הויזה החדשה אינה מתאימה לאלו שמעוניינים ללמוד במוסד אקדמי כלשהו לצורך קבלת תעודה או תואר. לשם כך קיימת ויזת סטודנט מסוג D-2. לעומת זאת, לימודי השפה הקוריאנית או שאר קורסים קצרים אפשריים במסגרת הויזה החדשה. ההויזה מתאימה כאמור רק לצעירים ויחידים, כלומר לא זוגות או משפחות לא יוכלו לקבל ויזה תואמת על בסיס שאחד מהם קיבל.

 Korea-Visa

לדרום קוריאה קיימים הסכמי ויזה דומים עם 16 מדינות נוספות, כגון ארה"ב, יפן, צרפת ואוסטרליה. לדבריו של סגן שר החוץ הקוריאני, הויזה החדשה עם ישראל תאפשר לצעירים קוריאנים ללמוד, לטייל ולעבוד בישראל ובכך להכיר טוב יותר את הסביבה הים תיכונית. לדברי מר אלקין, הסכם ויזה לימודים ועבודה עם קוריאה הינו הראשון שנחתם בין ישראל לאחת ממדינות מזרח אסיה.

 

הקריטריונים המלאים וטופס בקשת הויזה טרם פורסמו על ידי שגרירות קוריאה בישראל, אולם בהתאם להסכמי הויזה שיש לדרום קוריאה עם מדינות אחרות המסמכים הנדרשים הינם: טופס הבקשה, תמונת דרכון צבעונית, דרכון ישראלי בתוקף לפחות ל-6 חודשים, כרטיס טיסה הלוך ושוב, תוכנית טיול מפורטת, אישור מהמשטרה על עבר פלילי נקי, קורות חיים, תצהיר מהבנק על קיומם של כספים לכיסוי העלות בשלושה החודשים הראשונים, בדיקת רפואית וכן אישור לימודים מהמוסד האקדמי האחרון בו המבקש למד.