סופר רכבת במהירות 500 קמ"ש בין סיאול לבוסאן

ביום רביעי האחרון נחשפה בפעם הראשונה לציבור הרכבת המהירה ביותר בקוריאה אשר מתוכננת להגיע למהירות של עד 500 ק"מ לשעה ובכך לחצות את קוריאה מהעיר סיאול לעיר הנמל בוסאן הדרומית בפחות משעה וחצי.

הרכבת המהירה החדשה – HEMU 430x, תוכל להסיע עד 456 נוסעים במהירות של 370 ק"מ לשעה, זאת לעומת הרכבת הנוכחית – KTX, אשר איטית ממנה ב-70 ק"מ לשעה ואשר מוסגלת לשאת רק 363 נוסעים. נכון להיום משך הנסיעה מהעיר סיאול לעיר בוסאן, מרחק של 450 ק"מ נעשה על ידי הרכבת הנוכחית ה-KTX במשך שעתיים ועשרים וחמש דקות.

 

הרכבת החדשה תחל את פעילותה המסחרית בתחילת שנת 2015 כאשר במהלך המחצית השניה של השנה וזאת בהתאם לבדיקות השונות, תוגבר מהירותה עד כ 430 ק"מ לשעה ולאחר כ-3 שנים של פעילות הערכה כי יהיה ניתן להגביר את מהירותה לעד 500 ק"מ לשעה.

{youtube}EqVlFMAWWpY{/youtube}

שר התחבורה הקוריאני, מר קוון דו-יאופ, מציין כי פעילותה של רכבת במהירות כזאת הופכת את דרום קוריאה הלכה למעשה לעיר אחת גדולה. עם השקתה של הרכבת החדשה, דרום קוריאה מצטרפת לחוג מדינות מצומצם אשר מפעילות רכבת סופר מהירה, זאת יחד עם צרפת גרמניה ויפן.

 

פיתוח הרכבת המהירה החל בשנת 2008 והושקעו עד כה בפרוייקט זה כ-93.1 מיליארד וואן. לפיתוח הרכבת שותפים רבים בינהם ממשלת קוריאה ועוד 52 ארגוני מחקר וחברות פרטיות, בינהם חברת יונדאי רותם (מקבוצת יונדאי). לדברי השר, כ-84% מפיתוח הרכבת החדשה נעשה בקוריאה על ידי טכנולוגיות וציוד המיוצר בדרום קוריאה ואילו היתר יובא מחוץ לקוריאה.

 

העיצוב החיצוני והפנימי של הרכבת החדשה נראה מרשים יותר מהרכבת המהירה הנוכחית ה-KTX, וכן הוספו לה שיפורים ותוספות לנוחותם של הנוסעים כגון מסך אישי המאפשר גלישה באינטרנט וכן צפייה בסרטים במתכונת של VOD.