חצי מנת פלאפל בטעם קימצ'י וצ'יפס בצד בבקשה

זה היה בלתי צפוי, אבל כנראה שבקוריאה דווקא דברים מהסוג הזה יכולים להתרחש. במדינה בה להיות צמחוני זה להרגיש כמו עוף (מוזר), ומזון המוגש בתוך לחם הוא בדרך כלל מתוק ואף מוגדר כקינוח – דווקא שם נפתחה לה בסיאול פלאפלייה העונה לשם מעוז – 마오즈.

הסניף שבסיאול נפתח בסוף חודש דצמבר 2011 והוא ממוקם קרוב מאוד לרחבת הכניסה לרחוב התיירותי אינסאדונג – 인사동 המפורסם שבאזור ג'ונגנו-גו – 종로구. התפריט פשוט ומצומצם והוא מציע 3 מנות עיקריות במתכונת ארוחות: מנת פלאפל רגילה קולה וצ'יפס (נקראת מעוז), חצי מנה פלאפל קולה (נקראת ג'וניור מעוז) וצ'יפס וסלט ירקות ושתייה. ניתן לבחור בפיתה מקמח לבן או קמח מלא.

Pita-sSaladbar-s


ישנם 3 טעמים לפלאפל אותם ניתן לבחור: אורגינל (הטעם הרגיל), בולגוגי וקימצ'י. בר הסלטים הוא חופשי ומילוי הפיתה נעשה על ידי הלקוח בהתאם לרצונו. חומוס אין בנמצא וגם טחינה לא (אם כי בסניפים אחרים של מעוז מחוץ לקוריאה ניתן למצוא טחינה), אולם ארבעה רטבים אחרים היותר מוכרים בקוריאה נמצאים והם: רוטב שום, אלף האיים, חרדל וברים.

Maoz-Vegetarian-Logoמעוז היא רשת בינלאומית למזון מהיר על טהרת המזון הצמחוני (Maoz Vegetarian), כאשר בתפריט מככבת מנת פלאפל בפיתה עטורת ירקות ורטבים. הרשת הוקמה על ידי זוג ישראלים אשר הקימו את הסניף הראשון של הרשת באמסטרדם, הולנד. עתה לרשת יש כ-14 סניפים באירופה וארצות הברית, אליהם הצטרפו עוד שני סניפים בקוריאה, אחד בסיאול והשני בעיר בונדאנג – 분당구.

הסניפים שנפתחו בקוריאה מנוהלים על ידי קוריאנים והם מנסים להיות ממותגים כאוכל בריא ולאו דווקא אוכל אותנטי (בדומה למסעדות הקיימות באזור איטאוון). במסעדה שבסיאול וכן זו שבונדאנג אין איזכור כלשהו למוצאו של המזון או לאזכור כלשהו של ישראל. גם שם המסעדה מדגיש כי מדובר במסעדה צמחונית ולא בפלאפלייה, אם כי זה רק מה שנמכר שם בפועל. קשה לומר ולחזות אם המקומיים ייאמצו את מנת הפלפאל של מעוז אך ניתן לזהות בבירור כי מדובר בסגנון אכילה חדשה בו נדרש הסועד לשרת עצמו במילוי פנים הפיתה בירקות ורטבים – זאת גם הסיבה שהם פרסמו מדריך ויזואלי איך הדברים עובדים.

Falafel-guide-m

אלמנט נוסף וחשוב שיכול להקשות על שרידותו של הסניף הוא רמת המחירים הגבוהה. המחיר של מנת פלאפאל די יקר באופן יחסי לאוכל "מהיר" מערבי הנמכר בקוריאה ובטח לעומת אוכל קוריאני מקומי. מנת פלאפל שלמה עולה קרוב ל-20 ש"ח ואילו ארוחת פלאפל הכוללת צ'יפס ושתייה עלותה כ-30 ש"ח. יחד עם זאת, קיימים מספר קופונים ברשת המעניקים 50% הנחה על המחירים הרשמיים (ראו כאן וכאן).

יש לקוות שהסניפים יחזיקו מעמד, אולי גם בזכות התיירים באזור שמחפשים קצת שינוי בטעם, וכן באלו המתקשים למצוא אוכל צמחוני בקוריאה. יש לציין כי אין כשרות במקום.

אופן ההגעה לסניף שבסיאול באמצעות המטרו: לקחת את קו 3 ולרדת בתחנת Anguk, לצאת ביציאה 6 ולהמשיך ללכת ישר. מצד שמאל אתם תחלפו על רחבת הכניסה לרחוב אינסאדונג, המשיכו ללכת ישר עד למעבר החצייה כאשר מעברו השני תוכלו לראות בפינה את מסעדת מעוז.

Maoz-Seoul-sMaoz-Seoul-inside-s

אתר אינטרנט: http://www.maozkorea.co.kr