חוקרים מקוריאה: בקרוב מילון בקוריאנית לשפה העברית מקראית

משלחת חוקרים מטעם הקרן הלאומית למדע בדרום קוריאה הגיעה לאוניברסיטת בר-אילן כדי לשמוע מפי המומחים בתחום כתיבת המילונים, כיצד נעשית מלאכת כתיבת מילון לשפה המקראית. בהרצאות שהתקיימו, שמעו החוקרים כיצד כותבים מילון בעברית המאוחרת ואיך לכתוב מילון בעידן המחשב.

 

ביום רביעי, 25 בדצמבר משלחת בת חמישה חוקרים מדרום קוריאה הגיעה לאוניברסיטת בר-אילן. Jungwon Kim, Sung-Dal Kwon, Sang-Il Lee, Hyung Dae Park, Yoon-Seong Lee זכו יחדיו במענק מטעם הקרן הלאומית למדעים בקוריאה לשם כתיבת מילון של שפות המקרא השונות (עברית, ארמית, יוונית -קוינה) לשפה הקוריאנית. מרבית החוקרים מגיעים מאוניברסיטת צ'ונגשין (Chongshin University) שבסיאול.

 

דיקאן הפקולטה למדעי היהדות באוניברסיטת בר-אילן בירך את המשלחת הקוריאנית וסיפר על הקשר שלו לדרום קוריאה: "אני חש גאה לדבר בפניכם ולברך אתכם. יש לי אישית קשר מיוחד לדרום קוריאה. לפני מספר שבועות הייתי שם לצורך סבב הרצאות במספר אוניברסיטאות וכנסיות. אני מקווה כי נוכל לתרום מהניסיון שצברנו לפרויקט החשוב שאתם עוסקים בו. אני מקווה כי בעתיד גם נוכל לרקום קשרים בין אוניברסיטת בר-אילן ללימודי תנ"ך בדרום קוריאה".

Bar-Ilan-DSCF0682-m

החוקרים הגיעו ארצה כדי ללמוד מניסיונם של חוקרים ישראלים אשר מנוסים בכתיבת מילונים ובקשו לפגוש את ד"ר ליאור גוטליב מהמחלקה לתנ"ך באוניברסיטת בר-אילן וכן את פרופ' מיכאל סוקולוף, פרופ' אמריטוס מהמחלקה ללשון עברית ולשונות שמיות בבר-אילן. ד"ר גוטליב הרצה על ניסיונו בעברית המקראית המאוחרת. בהרצאתו הסביר ד"ר גוטליב מה היא דרך ההוכחה ומה הכלים שעומדים לרשות החוקרים כדי לזהות את העברית המקראית. פרופ' מיכאל סוקולוף, מומחה בעל שם עולמי, הרצה בפניהם על ניסיונו במפעלו הלקסיקוגרפי, כיצד כותבים מילונים לשפה הארמית, מה הן הבעיות המחקריות סביב כתיבת המילונית בעברית המאוחרת ומה הבעיות בכתיבת מילון בעידן המחשב. בהרצאתו ציין פרופ' סוקולוף כי בשנות ה- 70, בר-אילן הייתה המובילה בניתוח טקסטים למילונים בארץ.

Bar-Ilan-2DSCF0686-m

 

החוקרים ביקשו להיפגש עם ד"ר גוטליב מהמחלקה לתנ"ך ופרופ' מיכאל סוקולוף עקב המומחיות שלהם בנושא. בעתיד הקרוב צפוי לראות אור מילון עברית מאוחרת אותו חיבר ד"ר גוטליב. הוא ציין כי לשון המקרא היא שפה שקדמה לעברית המקראית הקלאסית, כפי שאנו מכירים. תחום המומחיות שלו היא בבדיקת ניבים ולשונות של הלשון המקראית והדרך לזהות אותם. פרופ' מיכאל סוקולוף זכה בפרס היוקרתי במחקר התלמוד ע"ש פרופ' אליעזר שמשון וברטל רוזנטל ז"ל. הוא פירסם ספרים רבים בניהם: אוסף של מאמרים בהיסטוריה של ארמית, בשפה ארמית, בספרות ובפליאוגרפיה.