יום הנגול

יום הנגול הקרוי גם יום הכרזת הנגול או יום האלפבית הקוריאני הוא יום זיכרון לאומי קוריאני לזכר ההמצאה וההכרזה על הנגול, האלפבית של השפה הקוריאנית על ידי המלך סג'ונג הגדול. נוהגים לציין יום זה ב-9 באוקטובר בדרום קוריאה וב-15 בינואר בצפון קוריאה.

על פי "תולדות המלך סג'ונג", הכריז המלך סג'ונג על פרסום "הונמין ז'אונגאום", המסמך שהציג לראשונה את האלפבית החדש, שבמקור היה קרוי באותו שם, בחודש התשיעי של שנת הירח ב-1446. ב-1926 חגגה "אגודת ההנגול" את יום השנה ה-480 (8 פעמים מחזור של 60 שנה) להכרזת הנגול ביום האחרון של החודש התשיעי בלוח השנה המבוסס על הלבנה, שהוא ה-4 בנובמבר בלוח הגרגוריאני. חברים באגודה הכריזו על יום זה כיום זיכרון ראשון של ה"גגיאנה" (가갸날). מקור השם מ"גגיָאגאוּל" (가갸글) כינוי מוקדם להנגול שהיה מקובל בשפת הדיבור, והמבוסס על דקלום שתפקידו היה לסייע בשינון האלפבית והמתחיל ב"גגיה גאוגיאו" (가갸거겨). שמו של יום הזיכרון הוסב ל"הנגולאל" ב-1928, זמן קצר לאחר שהמונח הנגול שנטבע במקור ב-1913 בידי "ז'וּ סיגיאוֹנג" הפך לשם המקובל החדש לאלפבית. יום זה נחגג בהתאם ללוח הלבנה.

ב-1931 הוזז יום הזיכרון ל-29 באוקטובר של הלוח הגרגוריאני. ב-1934 עלתה הטענה שחייבים להניח כי ב-1446 השתמשו בלוח היוליאני והיום הוזז שוב והפעם ל-28 באוקטובר. הונמין ז'אונגאום.

ב-1940 נתגלה עותק מקורי של ה"הונמין ז'אונגאום האראי", כרך של פרשנות ל"הונמין ז'אונגאום" שהופיע זמן קצר לאחר פרסום המסמך המקורי שאותו פירש. ממסמך זה התברר כי "הונמין ז'אונגאום" הוכרזה במהלך עשרת הימים הראשונים ("סאנגסן" – בהנגול 상순, בהנג'ה 上旬) של החודש התשיעי. היום העשירי של החודש התשיעי ב-1446 על פי לוח הלבנה ב-1446 היה זהה ל-9 באוקטובר על פי הלוח היוליאני.
לאחר שהוקמה ממשלת דרום קוריאה ב-1945 הוכרז יום הנגול כחג רשמי המצוין ב-9 באוקטובר ושבו יוצאים עובדי המדינה לחופשה.

מעמדו הרשמי של יום הנגול כיום חופשה בוטל ב-1991 בשל לחץ מצד ארגוני המעסיקים במטרה להגדיל את מספר ימי העבודה, יחד עם הנהגת יום האו"ם הקוריאני. עם זאת, נותר מעמדו הרשמי של יום הנגול כיום זיכרון לאומי. אגודת ההנגול ניהלה מסע תעמולה על מנת להחזיר לחג את מעמדו הקודם, אך בלא תוצאות.

צפון קוריאה חוגגת את היום המקביל "יום צ'וסנגול" ב-15 בינואר על מנת לציין את היום ב-1445 (1444 על פי לוח הלבנה) שמאמינים כי היה יום היצירה המקורי של "הונמין ז'אונגאום".

כמה בלשנים אמריקאים וגרמנים, כולל ג'יימס ד. מקקאולי המנוח, חגגו יום זה מדי שנה לאות הכרה ביצירת האלפבית הקוריאני כהישג בלשני בעל משמעות עולמית.


מקור: ויקיפדיה עברית