חג הקציר הקוריאני – Chuseok – 추석

חג הקציר הקוריאני, Chuseok, ובשפה הקוריאנית 추석, הינו אחד החגים החשובים ביותר במסורת והתרבות הקוריאנית. שם נוסף לחג הינו Hangawi 한가위 שמשמעותו ה-15 לחודש אוגוסט לפי לוח השנה הירחי. החג נמשך כשלושה ימים והינו בעל אופי משפחתי מאוד ולמעשה מבטא את ההוקרה והתודה של בני המשפחה לאבות הקדמונים וזאת בגין השפע והטוב, אם בתחום החקלאות ואם בתחומים אחרים, אשר הצאצאים נהנים ממנו בימים אלו.

מקור החג אינו ברור, חלק מהחוקרים סבורים כי מקורו בתקופת ממלכת שילה החל משנת 57 לפני הספירה, ואילו מלומדים אחרים טוענים כי למעשה מדובר בחג דתי לפי לאור הירח הייתה משמעות מיוחדת, בייחוד ביום בו הוא מופיע באורו המלא, היינו ביום הירח המלא שמתרחש באמצע החודש, שאז בערב אותו היום שהשמיים בהירים היו חוגגים את חג הקציר ומגישים מנחות לאלים הקדומים.

אחד המנהגים בחג הוא התקבצות משפחתית, בד"כ במקום בו נמצאים ההורים, אכילת ארוחות חג משפחתיות וכן ביקור בבתי הקברות, בחלקות הקבר של בני המשפחה שנפטרו. הביקור בבתי הקברות נחשב כמנהג חובה, ומסגרתו בני המשפחה מנקים את המצבות של יקיריהם שנפטרו.

אחד המאכלים המייצגים יותר מכל את חג הקציר הקוריאני הן עוגות האורז המתוקות מסוג Songpyeon (송편). העוגות הינן בצורת חצי ירח ומכילים בתוכן דברי מתיקה כגון דבש או שעועית אדומה מתוקה.